0
Če imaš kronično anksioznost, kofein ni tvoj prijatelj. Kofein lahko povzroči živčnost in tremo, kar ni dobro, še posebej, če si nagnjen/a k anksioznosti.
Raziskave so pokazale, da lahko kofein povzroči ali poslabša anksiozne motnje. Pri ljudeh s panično motnjo lahko povzroči tudi napade panike. Pri nekaterih ljudeh lahko ukinitev kofeina občutno izboljša simptome tesnobe. Podobno kot alkohol sta tudi kofein in anksioznost pogosto povezana, in sicer zaradi sposobnosti kofeina, da spreminja možgansko kemijo.
Postopno zmanjševanje količine kofeina v nekaj tednih ti lahko pomaga prilagoditi navado, ne da bi telo doživelo abstinenčni sindrom.
Glavni cilj meditacije je popolno zavedanje sedanjega trenutka, kar vključuje opazovanje vseh misli brez predsodkov. To lahko privede do občutka miru in zadovoljstva, saj se poveča tvoja sposobnost zavestnega prenašanja vseh misli in občutkov.
Raziskave kažejo, da lahko 30 minut vsakodnevne meditacije ublaži nekatere simptome tesnobe in deluje kot naravni antidepresiv.
Redna telesna vadba ni namenjena le telesnemu zdravju, ampak je lahko v veliko pomoč tudi tvojemu duševnemu zdravju. Z vadbo lahko namreč preusmeriš pozornost od nečesa, kar te vznemirja.
Zvišanje srčnega utripa spremeni tudi kemijo v možganih, tako da v njih nastane več prostora za nevrokemikalije, ki preprečujejo tesnobo, kot so npr:
Ko gre za vrsto vadbe, je to bolj stvar osebnih preferenc. Če želiš resnično povečati srčni utrip, je najboljša izbira nekaj, kot je HIIT (visokointenzivni intervalni trening) ali tek. Če pa želiš začeti z nečim manj zahtevnim, so za duševno zdravje prav tako koristni vadbi, kot sta pilates in joga.
Kadilci v stresnih trenutkih pogosto posežejo po cigareti. Vendar je tako kot pitje alkohola tudi poteg cigarete, ko si pod stresom, zgolj le hitra rešitev, ki lahko sčasoma poslabša tesnobo.
Vedno znova je bilo dokazano, da je spanje pomemben del dobrega duševnega zdravja. Spanje lahko postane tvoja prednostna naloga tako, da:
Pri tesnobi je pogosto plitvo in hitro dihanje. To lahko vodi do hitrega srčnega utripa, omotice ali vrtoglavice ali celo paničnega napada.
Vaje globokega dihanja - zavesten proces počasnega, enakomernega in globokega dihanja - lahko pomagajo vzpostaviti normalne vzorce dihanja in zmanjšajo tesnobo.
Nizka raven sladkorja v krvi, dehidracija ali kemikalije v predelani hrani, kot so umetne arome, umetna barvila in konzervansi, lahko pri nekaterih ljudeh povzročijo spremembe razpoloženja. Na temperament lahko vpliva tudi prehrana z visoko vsebnostjo sladkorja.
Če se tvoja tesnoba po jedi poslabša, preveri svoje prehranjevalne navade. Ostani hidriran/a, izloči predelana živila in uživaj uravnoteženo prehrano, bogato s kompleksnimi ogljikovimi hidrati, sadjem in zelenjavo ter pustimi beljakovinami.
Ne pozabi, da lahko domača sredstva pomagajo ublažiti tesnobo, vendar ne nadomestijo strokovne pomoči.
0
MAGAZINE_SECTION_MANAGE_COMMON_AUTHOR
NaN User_UserCard_Followers