feelgood
selfcare

Miti o duševnem zdravju

Med TikTokom, Instagramom in Twitterjem obstaja toliko različnih možnosti, kjer lahko posamezniki delijo svoje težave z duševnim zdravjem, terapevti pa lahko posredujejo svoje strokovne nasvete.

0

Verjetno si videla vrsto predstavljenih informacij o depresiji, anksioznosti, motnjah hranjenja in drugih stanjih, glede na izjemno količino objav, posvečenih tej vsebini – samo na TikToku je hashtag #mentalhealth ustvaril več kot 26 milijard ogledov. #Mentalhealthawareness je zbral več kot 7 milijard, medtem ko je hashtag, osredotočen na vire, #mentalhealthbooks, zbral več kot 8 milijard ogledov.

1# Težave z duševnim zdravjem niso pogoste

Stanja duševnega zdravja so izjemno pogosta in stopnje stanj, kot sta anksioznost in depresija, dejansko naraščajo pri otrocih in najstnikih. Zaradi virtualnega učenja in večmesečnih izoliranih zaustavitev je pandemija COVID-19 osvetlila, koliko mladih trpi za duševnimi težavami. Od julija 2019 do julija 2021 je prišlo do 200-odstotnega porasta mladih pacientov, starih 17 let in manj, ki iščejo pomoč glede duševnega zdravja. Poleg tega se je povečalo samomorilno vedenje med srednješolci, ki se je v istem desetletju povečalo 36 odstotkov.

2# Če nihče ne opazi, da si depresiven/na, si zagotovo v redu

Nekateri ljudje znajo prikriti svoja čustva bolje kot drugi. Če še naprej dobivaš dobre ocene, ohranjaš družbeno prisotnost in se obnašaš, kot da je vse super, to ne pomeni, da nisi depresiven/na ali anksiozen/na. Morda boš čutil/a pritisk, da se moraš obnašati, kot da je vse v redu, tudi če ti je težko. To breme lahko izhaja iz prepričanja, da moraš biti močna za svoje prijatelje ali družino, se bojiš, kaj si bodo ljudje mislili, če vedo, da se boriš s težavami.

3# Posamezniki z duševnimi težavami so "nori"

Škodljive stigme v zvezi z duševnim zdravjem - na primer označitev nekoga za "norca" - lahko nekomu preprečijo, da bi poiskal pomoč. Toda to, da imaš težave z duševnim zdravjem, ne pomeni, da je s tabo nekaj narobe. To je družbeni mit, ki smo ga ustvarili na podlagi prejšnjih generacij.

 

Možgani so organ. To pomeni, da lahko zboliš, tako kot imaš morda težave s srcem ali pljuči. Ne obsojamo ljudi zaradi drugih vrst zdravstvenih bolezni, včasih pa nepravično obsojamo druge zaradi duševnih bolezni. Velik del te sodbe izhaja iz stigme ali razmišljanja, da je duševna bolezen sramotna. Dobra stvar je, da bolj ko ljudje govorijo o svojih duševnih težavah, bolj zmanjšujemo stigmo v svetu okoli nas.

4# Tvoje težave bodo izginile, ko boš začel/a hoditi na terapijo

Terapija ti lahko pomaga razviti veščine obvladovanja in ublažitve tvojega duševnega stanja, vendar to še ne pomeni, da te bo ozdravila. Določena stanja, kot so motnje hranjenja, bipolarna motnja ali shizofrenija, zahtevajo dosledno delo ali terapijo skozi vse življenje posameznika. Druga stanja, kot sta depresija in anksioznost, lahko zahtevata stalno zdravljenje ali spremenljivo zdravljenje

5# Tehnologija je slaba za duševno zdravje

Vsi smo že slišali, kako socialni mediji in nenehen dostop do zaslonov vplivajo na naše duševno zdravje, zato bi bilo enostavno domnevati, da je vse to slabo. Vendar ni tako preprosto. Ali tehnologija škodi ali pomaga tvojemu duševnemu zdravju, je odvisno od tega, kako jo uporabljaš. Obstajajo nekateri vidiki tehnologije, ki nedvomno škodijo duševnemu zdravju, kot sta nenehno primerjanje z drugimi in ustrahovanje. Vendar pa obstaja še druga stran tehnologije, ki spodbuja pozitivne povezave z drugimi ljudmi in zagotavlja vire za pozitivne prakse, kot sta meditacija in pozornost. Vse je odvisno od tega, kako uporabljaš tehnologijo.

 

Najboljši način za presojo, ali družbeni mediji vplivajo na tvoje duševno zdravje, je, da oceniš, kako se počutiš med uporabo in po njej. Če se zaradi določenih aplikacij slabo počutiš ali te pustijo depresivne ali zaskrbljene, boš morda potreboval/a odmor ali jih prenehal/a uporabljati.

0

AddComment_Title 0

Article_ImageAlt

Magazine_Sidebar_MoreArticles_Title