0
Odpisovanje na sporočila ali razgledovanje po prostoru in okolici sogovorniku sporoča, da v pogovoru nismo popolnoma prisotni. Bolje je, če svojo pozornost usmerimo k sogovorniku, svoje telo in glavo obrnemo proti njemu, vzpostavljamo očesni stik ter s kimanjem in obrazno mimiko pokažemo, da sodelujemo v pogovoru, četudi ta trenutek govori le on. Na ta način mu sporočamo, da ga ne le slišimo, temveč tudi poslušamo, kar poveča zaupljivost in povezanost.
Posnemanje telesne govorice sogovornika se imenuje zrcaljenje (''mirroring''). Gre za podzavestno ali zavestno zavzemanje enakega položaja telesa, mimike obraza in celo načina govora sogovornika, ki ga pogosto spregledamo, čeprav nam poda pomembne informacije o odnosu sogovornika do nas. Raziskave so pokazale, da ljudje ocenijo sogovornika, ki uskladi svojo telesno govorico z njihovo lastno, kot bolj simpatičnega in so mu posledično tudi bolj naklonjeni.
Ko se s sogovornikom prvič rokujemo, je pomembno, da naš stisk roke ni šibak, saj je to eno izmed nezavednih sporočil, preko katerega si sogovornik oblikuje mnenje o nas. Šibek stisk nakazuje na negotovost in živčnost ali preprosto nelagodje, lahko pa tudi na nizko samozavest. Stisk roke naj bo zato primerno močan, spremlja pa naj ga očesni stik in topel nasmeh, ki sporoča sogovorniku, da ga sprejemamo.
Čeprav se zdi, da so ekspresivne kretnje znak pristnosti in sodelovanja v pogovoru, lahko prekomerna raba hitro postane moteča in osebo prikaže kot hektično ali raztreseno. Trik ni v tem, da zavremo vse svoje geste in obrazne izraze, temveč v ravnovesju. Kontroliranje odzivov pripomore k temu, da naše kretnje delujejo bolj preudarne, kar nas naredi bolj elegantne in sproščene.
Dlani in roke imajo pri telesni govorici pomembno vlogo, saj preko njih nenehno pošiljamo nezavedna sporočila glede svojega počutja, mnenja in namenov. Z njimi lahko sporočamo celo paleto občutkov:
Očesni stik je ključen del vsakega pogovora, ki pogosto izraža več, kot besede, ki jih izrečemo. Preko očesnega stika lahko izrazimo romantično zanimanje, naklonjenost in samozavest, lahko pa tudi nelagodje, sram ali sumničavost. Z vzdrževanjem očesnega stika, ki ne traja dlje kot 4-5 sekund, sogovorniku sporočamo, da sodelujemo v pogovoru, se zanimamo za njegove besede in na ta način vzpostavljamo dober medosebni stik. Če pa očesni stik traja predolgo, lahko v sogovorniku vzbudi občutke nelagodja. Predolg očesni stik naj bi domnevno pomenil tudi, da oseba, ki ga vzdržuje in hkrati govori, morda laže.
Telesna govorica je v nekaterih okoliščinah še bolj pomembna kot besede, ki jih izrečemo. Zato je za gradnjo boljših medosebnih odnosov ključnega pomena to, da se učimo pravilne uporabe obrazne mimike, gest in drugih oblik nebesedne komunikacije.
0
MAGAZINE_SECTION_MANAGE_COMMON_AUTHOR
NaN User_UserCard_Followers